Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Chorzow

Údaje o městě Chorzow
Stát: Polsko
Vzdálenost: 211 km
Počet obyvatel: 107 000
Poloha: mapa
Rozloha: 33,5 km2
www: www.chorzow.pl
Partnerství od: 1996, resp. 1998
(16. 4. 1998 ve Zlíně, 28. 4. 1998 v Chořově)
Prohlášení o partnerství (česká a polská verze)

Město leží na jihu Polska, v centrální části Horního Slezska, v bezprostředním sousedství Katovic, na křižovatce důležitých komunikačních tras. Exkluzivní ulice Svobody, před pár lety zrekonstruovaná, jejíž vznik se datuje do poloviny 19. století, je pýchou obyvatel Chorzowa. Moderní obchodní zóna v historické ulici je na jedné straně zakončena neogotickou stavbou pošty z 19. století, s osvětlenou věží a náměstím s fontánou, zatímco na druhé straně můžeme nalézt monumentální kostel sv. Jadwiga, také pocházející z 19. století, s přiléhajícím tichým náměstím. Ve městě se nachází evropsky jedinečný Vojvodský park kultury a oddechu. Tento jedinečný přírodně-rekreační komplex s lunaparkem, zoologickou zahradou, etnografickým parkem, lanovou dráhou a zmodernizovaným a rozšířeným národním Slezským stadionem, je stále více atraktivní.

Chorzow, který se nachází v samém srdci katovické aglomerace, bylo ještě před pár lety typickým centrem průmyslu v Horním Slezsku. Obraz Chorzowa, typického představitele industriálního centra Horního Slezska s komíny, tavnými pecemi a koly těžních věží uhelných dolů už se vyskytuje jen na starých fotografiích a blednoucích pohlednicích. Toto jsou staré symboly civilizačního pokroku, který se odehrával v 19. století. Transformace, která se v zemi odehrávala, společně s desetiletím znovuzřízené samosprávy, změnila image města. Město zkrásnělo. Těžký průmysl je historií. Město se stává centrem malého a středního podnikání. Kvete obchod a služby.

Po dvou letech spolupráce odehrávající se na základě rámcové dohody o spolupráci podepsali v roce 1998 zástupci obou měst prohlášení o partnerství.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru