Partnerská města

Partnerství měst v Evropě
Altenburg
Groningen
Chorzow
Izegem
Möhlin
Limbach-Oberfrohna
Romans-sur-Isere
Sesto San Giovanni
Trenčín
Turín

Aktivní spolupráci přesahující hranice států provozoval tým manažerů Baťových závodů dávno předtím, než se začalo hovořit o "partnerství" či "town-twinningu". Původně čistě podnikatelský úmysl rozšiřování závodů a jejich firemních kontaktů do zahraničí přerostl do vzájemného poznávání zemí, civilizačních návyků, kultur apod.

Do partnerské spolupráce jako takové se Zlín stejně jako jiná československá města začal zapojovat v politicky uvolněnější atmosféře 60. let. Do tohoto období se datuje zahájení partnerství Zlína např. s Limbachem-Oberfrohnou (1965), Sestem San Giovanni (1966) či Romans (1967). Podle podmínek výběru a přidělování kandidátů a uzavírání partnerství platných po roce 1968 byl Zlín spojen s Altenburgem (1976). Většina těchto kontaktů však v různých obdobích nebyla aktivní, ať už z ekonomických či politických důvodů.

V 90. letech nastal v oblasti partnerství doslova boom, a to nejen v Československu, ale v celé Evropě (vlivem postoje Evropské unie). Zlín se k němu přidal, jednak obnovoval přerušené vztahy, jednak navazoval nové kontakty.

V současné době má Zlín v 8 evropských zemích 9 partnerských měst, se kterými uzavřel smlouvu o partnerské spolupráci.

Přehled smluv
MěstoDruh smlouvyRok
Altenburg (Německo) smlouva o partnerství 1997
Groningen (Nizozemí) dohoda o spolupráci 1996
Chorzow (Polsko) rámcová dohoda o spolupráci 1996
Izegem (Belgie) smlouva 1996
Möhlin (Švýcarsko) smlouva o partnerství 2017
Limbach-Oberfrohna (Německo) smlouva o partnerství 1998
Romans-sur-Isere (Francie) smlouva o partnerství 1997
Sesto San Giovanni (Itálie) smlouva o partnerství 2001
Trenčín (Slovensko) smlouva o partnerství 2000

Kromě měst uvedených v přehledu spolupracuje Zlín s italským Turínem.

Ve většině případů vznikaly smlouvy jako akty potvrzující dlouholetá přátelství a spolupráci mezi městy, za účelem prohloubení a dalšího rozvoje již existujících kontaktů svých obyvatel. Potvrzovala se jimi spolupráce v oblastech kultury, vzdělání, sportu, na poli hospodářském či v oblasti charitativních oblastí, především však výměna zkušeností.

Některé ze smluv kladou důraz již ve svém textu např. na mládež (Altenburg), jiné odkazují na bratrské cítění (Chořov), některé zmiňují kulturní a sociální tradice a obohacení každodenního života občanů zúčastněných měst (Izegem).

Poněkud jiná situace nastala při navazování partnerství s městy Chořov a Groningen. V jejich případě nelze hovořit o dlouholetých kontaktech a spolupráci, protože nebyly tak široké ve srovnání s ostatními městy. Proto bylo třeba nová partnerství pečlivě zvažovat, plánovat a hodnotit.

V případě Chořova byla před uzavřením partnerství sepsána nejdříve rámcová dohoda o spolupráci, která se týkala spolupráce v pěti základních oblastech (ekonomická oblast, mládežnické organizace a školy, kultura, sport a charitativní organizace). Tato smlouva pak byla do dvou let "nahrazena" prohlášením o partnerství.

S Groningenem se partnerství od začátku odehrává na poli předávání zkušeností ve správě města, odpovídá tomu tedy také znění smlouvy. Kromě spolupráce a výměny informací v této oblasti se však smlouva týká také podpory kontaktů různorodých institucí a spolků, podnikatelů či samotných občanů.

KALENDÁŘ AKCÍ A VÝROČÍ

«leden '22»
PÚSČPSN
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
KONTAKTNÍ SPOJENÍ
statutární město Zlín
náměstí Míru 12
760 01 Zlín
(všechna kontaktní spojení)

IČO: 00283924
ÚŘEDNÍ HODINY
Po / St 8 - 17
Út, Čt, Pá po předchozím objednání


výpis dle pracovišť »
TELEFON
Tel.  +420 577 630 111
Infolinka s online přepisem řeči pro osoby s postižením sluchu
DATOVÁ SCHRÁNKA
ID: 5ttb7bs
Další kontakty

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

filharmonie bohuslava MartinůInformační a prezentační stránky Filharmonie bohuslava Martinů městské divadlo ZlínInformační a prezentační stránky Městské divadlo Zlín PSG Berani ZlínInformační a prezentační stránky PSG Berani Zlín Starý ZlínInformační a prezentační stránky Starý Zlín ZOO ZLÍNInformační a prezentační stránky ZOO Zlín Steza ZlínInformační a prezentační stránky Steza Zlín Útulek VršavaInformační a prezentační stránky Útulek Vršava Městská policie ZlínInformační a prezentační stránky Městská policie Zlín Lesy města ZlínaInformační a prezentační stránky Lesy města Zlína ZLÍN FILM OFFICE Informační a prezentační stránky ZLÍN FILM OFFICE PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI Informační a prezentační stránky Památník Baťa ALTERNATIVA Informační a prezentační stránky Alternativa POHŘEBNICTVÍ ZLÍN Informační a prezentační stránky Pohřebnictví Zlín
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku (Další informace)